Warunki pogodowe nie raz w dziejach ludzkości pokazały nie tylko swoje piękno, ale też niszczycielską siłę i pochłonęły już wiele ofiar. Na przestrzeni lat specjaliści od pogody i osoby zajmujące się budową obiektów zastanawiają się jak przewidzieć warunki pogodowe w danej strefie i jak wybudować obiekt, tak, aby spełniał on wszelkie normy związane z bezpieczeństwem. Dlatego właśnie stworzono strefy wiatrowe wielu krajach na świecie, w tym też u nas w Polsce, tak aby uniknąć obciążenia wiatrem i śniegiem.
Obciążenie wiatrem i niebezpieczeństwa z niego płynące
Śnieg i wiatr jest czymś co bardzo negatywnie może wpłynąć na stan budynku i bezpieczeństwo ludzi wewnątrz. Zbyt wielki wiatr może wywierać zbyt duże ciśnienie na powierzchnię budynków. Nadmierny wiatr wpływa również negatywnie na powierzchnie wewnątrz, gdy budynek jest przepuszczalny, a już na pewno, gdy jest on otwarty. Negatywne skutki jakie może wywołać wiatr są zależne od rozmiarów, typu budynku i jego kształtu. Oczywiste jest, że wiatr w nadmiernej ilości grozi uszkodzeniem budynku w postaci zerwania dachu czy wybicia okien jak też naruszeniu całej konstrukcji. Powinni o tym pamiętać szczególnie przedsiębiorcy, którzy decydują się na hale namiotowe całoroczne. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć budynek przed działaniem warunków pogodowych.
Czym jest strefa wiatrowa w Polsce?
Według normy PN-EN 1990:2004 w Polsce posiadamy 3 strefy wiatrowe. Strefa l obejmuje największe obszary naszego kraju. Zaliczamy do nich województwa takie jak Wielkopolskie, Lubuskie, Kujawsko-Pomorskie, Mazowieckie czy Łódzkie. Obciążenie wiatrem w tej strefie wiatrowej określa się na 20m/2. Jest to strefa najmniej zagrożona negatywnymi skutkami obciążenia wiatrowego. Strefa ll obejmuje natomiast regiony województwa Zachodniopomorskiego w jego północnej części jak też północną część województwa Warmińsko-Mazurskiego. Obciążenie wiatrowe na tym obszarze wynosi już około 30m/2. Najbardziej trudne do przewidzenia obciążenie wiatrowe i zarazem najbardziej niebezpieczne dotyczy strefy lll, czyli województwa Dolnośląskiego w jego południowej części, Opolskiego, Śląskiego czy Małopolskiego i Podkarpackiego. Obciążenie śniegowe w tych rejonach waha się od 24 do 47 m/s.
Strefa wiatrowa, a wynajęcie hali namiotowej
Nietrudno się domyślić, że wynajem hal namiotowych w strefie o dużym obciążeniu wiatrowym jest ciężką sprawą. Nie mniej jednak warunki pogodowe ciężko przewidzieć. Dlatego, właśnie gdy zamawiamy hale namiotową to powinniśmy zawsze skontaktować się z producentem i poinformować go, w jakiej strefie się znajdujemy. Wiele firm potrzebuje chociaż na jakiś czas zaopatrzyć się w namioty magazynowe, dlatego warto skontaktować się z producentem Ewenta, który jest świadomy zagrożenia wiatrowego i śniegowego. Istnieją różne sposoby na to, aby odpowiednio zabezpieczyć halę namiotową przed szkodliwym działaniem wiatru i śniegu. Ewenta to również wysokiej jakości wypożyczalnia krzeseł, hal na imprezy okolicznościowe czy tymczasowych hal pokazowych.