Obiekty budowlane muszą być odporne na wiele różnych obciążeń. Do takich obciążeń należy między innymi obciążenie śniegiem. W różnych rejonach Polski zagrożenie zawalenia lub uszkodzenia budynku na skutek śniegu bywa różne. Są jednak pewne normy mówiące o takim obciążeniu. Normy te opisuje się jako PN-80/B-02010. Z reguły mówi się o 5 strefach śniegowych, na które została podzielona Polska i te normy muszą być uwzględniane w przypadku stawiania budynków. Mimo że śnieg na dachu z reguły wygląda ładnie to musimy mieć na uwadze fakt, że stanowi on dla nas często spore zagrożenie. Często uświadamiamy sobie jednak to zbyt późno np. gdy katastrofa spowodowana śniegiem na dachu pochłonęła sporą ilość ofiar.
Niebezpieczeństwa związane z nagromadzeniem śniegu
Popularnym rozwiązaniem mającym zniwelować niebezpieczeństwa związane ze śniegiem w strefach zagrożenia jest zaprojektowanie stromego dachu takiego jak mają np. hale namiotowe całoroczne. Taki dach jednak nie zawsze da się wybudować, szczególnie przy dużych, przemysłowych obiektach. Wówczas jedynym rozwiązaniem może okazać się albo ręczne usunięcie śniegu na dachu, lub odczekanie aż śnieg sam się rozpuści i stopnieje. Tak nie zawsze jednak da się zrobić, ponadto często bywa tak, że na skutek temperatur, śnieg może się powoli rozpuszczać i znów zamarzać. Powstaje wówczas niebezpieczna, lodowa pokrywa. Według obliczeń taka pokrywa o grubości około 15 centymetrów obciąża konstrukcję na poziomie 150 kg/m2 co jest już bardzo niebezpieczne. Najistotniejsza jest tutaj stała kontrola nadzorcy. Warto wiedzieć, że niebezpieczna lodowa pokrywa często bywa ukryta pod niewielką warstewką białego puchu, co dosyć łatwo tworzy wrażenie, że niebezpieczeństwo nie występuje.
Niebezpieczeństwa płynące z nagromadzenia śniegu na dachu to nie tylko zawalenia i uszkodzenia obiektu. Bardzo niebezpieczne dla ludzi są też ostre sople, które w każdej chwili mogą spaść na człowieka. Innym zagrożeniem jest uszkodzenie izolacji co z kolei powoduje nagromadzenie wilgoci w budynku.
Bezpieczeństwo budynku względem warunków pogodowych jest regulowane przez prawo. Właściciel obiektu jest zobowiązany do dołożenia wszelkich starań, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo osobom w budynku, jak i dookoła niego.
Strefy obciążenia śniegiem w halach namiotowych
Wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajem hal namiotowych. Prawo budowlane rozgranicza hale na takie, które mogą być tymczasowe jak też na takie, które wymagają już pozwolenia na budowę. Istotną sprawą przy wyborze hali namiotowej jest sprawdzenie, czy spełnia ona strefy obciążenia śniegiem w naszym regionie. Przy zamawianiu hali namiotowej musimy powiadomić producenta o tym, w jakiej strefie się znajdujemy. Wówczas może się okazać, że hala namiotowa spełni się zarówno jako obiekt tymczasowy w zimie, ja również jako obiekt postawiony na dłuższy okres. Nie mniej jednak hale namiotowe całoroczne charakteryzują się dużo solidniejszą konstrukcją. Producent tworzący halę namiotową dla danej strefy śniegowej w Polsce musi odpowiednio umocnić dach, gdyż materiał może nie wytrzymać śniegu, a tym bardziej pokrywy lodowej, mimo stromego dachu.
Obciążenie śniegiem – czym są strefy i jakie wyróżniamy
Nasz kraj, jak wiele innych posiada specjalne reguły i normy dotyczące stref śniegowych i stref wiatrowych. Według normy PN-80/B-02010 w Polsce wyróżnić możemy 5 stref śniegowych określających jak powinny być zabezpieczone budynki. Strefa l to obszar zachodni obejmujący część województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Zawiera też miejscowości takie jak Leszno, Zielona Góra i Wrocław. Norma śniegu w tym obszarze to 70 kg/m2. Strefa ll to już obszar obejmujący centrum naszego kraju. Są to miasta takie jak Warszawa, Katowice, Łódź czy też Poznań. W przypadku tego obszaru normy określają obłożenie śniegiem na 90 kg/m2. Warto dodać, że jest to największa z 5 stref śniegowych. lll strefa śniegowa o wartości 120 kg/m2 obejmuje wschodnio-północny obszar kraju. Do tej strefy zaliczamy również część wschodnią i wschodnio-południową. Do strefy lll zaliczamy Gdańsk, Siedlce, Lublin i Rzeszów. W strefie IV normy określają obciążenie śniegiem na poziomie 160 kg/m2. Do tej strefy zalicza się część województwa warmińsko-mazurskiego wraz z Suwałkami, Olsztynem i Białymstokiem. Najbardziej narażoną na obciążenie śniegiem jest strefa V (200 kg/m2). Jest to oczywiście obszar Podhala i Tatr. Budowa obiektów czy stawianie hal przemysłowych i magazynowych w tym obszarze musi być szczególnie przemyślana.
Gdzie szukać hal, które uwzględniają strefy śniegowe?
Strefy śniegowe to bardzo poważny temat i zamawiając halę namiotową czy przemysłową, a nawet weselną trzeba poruszyć to podczas rozmowy z producentem. Nigdy nie wolno tego lekceważyć, gdyż tutaj chodzi nie tylko o bezpieczeństwo budowli, ale też o zdrowie i życie osób wewnątrz. Warto zwrócić uwagę na producenta Ewenta. Producent ten posiada w swojej ofercie namioty magazynowe, hale pod imprezy okolicznościowe czy innego typu namioty o niestandardowych wymiarach. Jest to doświadczona firma, która przy produkcji uwzględnia rzeczy takie jak dostosowanie produktu do danej strefy śniegowej i wiatrowej. Poprzez odpowiednie wzmocnienia i pochylone dachy Ewenta jest w stanie zapewnić wysokiej jakości halę namiotową. Poza byciem producentem namiotów, Ewenta to również wypożyczalnia namiotów i wypożyczalnia krzeseł wysokiej jakości. Dostępne w ofercie jest również wynajęcie hali transparentnej czy też targowej.